24 בנובמבר 2019

בעמק ציורי וקסום, כשמצד אחד רמת הגולן ומן הצד השני רכס הרי נפתלי – שוכן בית הנופש של הציפורים. פעמיים בשנה גודשים את אגמון החולה למעלה מחצי מיליארד מיני עופות שונים – בדרכם דרומה בסתיו, וצפונה – באביב.

עונת נדידת העופות דרומה מאירופה לאפריקה נמצא בשיאו עם מראות מהפנטים של עשרות אלפי ציפורים הממלאות את שמי הארץ.
ישראל בכלל ואגמון החולה בפרט הינם אחד המקומות המדהימים ביותר לתצפית ציפורים, ועתה, כשנדידת הסתיו לקראת סיומה, ניתן גם לראות הרבה מבעלי הכנף שיישארו בישראל לאורך כל החורף.

בתקופה זו של השנה ניתן לראות במקום עשרות אלפי עגורים. לאחרונה אף דווח כי נספרו באתר 52 אלף עגורים – לפי הקרן הקיימת מדובר במספר העגורים הגבוה ביותר שנספר אי פעם.
העגורים, שללא ספק הם עופות מרשימים ביותר, משמשים אטרקציה מרכזית בהתרחשות הקולנית ומלאת משק הכנפיים.
העגורים מקננים בעיקר בצפון אירופה, ובחורף הם עושים דרכם דרומה לארצות חמות יותר שהמזון בהן זמין.
מלבד העגורים, נצפו באגמון גם מיני עופות דורסים כגון עיטי שמש, עיטי צפרדעים נדירים, עיטם לבן זנב ודאה שחורת-כתף, וכן עופות מים רבים כמו ברווזים מסוגים שונים ואפילו פלמינגו.

קצת הסטוריה: בזמן ייבוש אגם החולה בשנות ה-50 של המאה הקודמת, הסתבר שהקרקע שנחשפה אינה טובה לעיבוד חקלאי וכי התועלת לסביבה משטח מוצף רבה מתועלתו כשטח מעובד. בשל כך, החליטו החלוצים להציף באופן מבוקר את אגמון החולה.

הציפורים הנודדות רואות בישראל תחנת מנוחה, וככזו פחות מתחשבות בחקלאים.
מתוך רצון למנוע נזקים בשדות החקלאיים, הנזרעים בימים אלה בגידולי החורף פותח בשנים האחרונות ‘פרויקט העגורים’ אשר במסגרתו החלו בקק”ל להאכיל את העגורים בשטח המיועד באגמון.
האכלה המדודה של העגורים באגמון מהווה חלק מתוך פעילות ענפה באגמון אשר נועדה לשמר את אוכלוסייתם, תוך שמירת האיזון העדין של האזור.

זה הזמן להגיע אל אגמון החולה, כשמזג האוויר עדיין נעים, ולהנות משלל ציפורים נודדות.
מומלץ להגיע עם מגדיר ציפורים, משקפות, וכמובן מצלמה שתפיק לכם תצלומים מרהיבים.